Rehabilitační ošetřovatelství
... PŘIPRAVUJEME ...
Kurz je zaměřen na získání znalostí pohybové léčby a zvládnutí základních rehabilitačních technik. Správná péče a cvičení je jednou z cest, jak zpomalit ztrátu funkčních schopností těla, zmírnit bolest, zvýšit prokrvení organismu a zlepšit dýchání. Pravidelnou rehabilitací lze předcházet komplikacím, jako je imobilizační syndrom, dekubity, ochabnutí svalstva, malnutrice atd., které mohou zpomalit proces uzdravování po operaci či úrazu.
Pro koho je kurz určen
Kurz Rehabilitační ošetřovatelství I. je určen především pro zdravotní sestry, zdravotnické asistenty, pracovníky v sociálních službách a osoby pečující o:
- aktivní seniory a seniory využívající terénní služby
- seniory v pobytových a ambulatních zařízeních
Jedná se o kurz na klíč, určený pouze skupinám, nikoli samostatným jednotlivcům. Kurz je možné realizovat v různých krajích ČR pro nejrůznější zařízení, organizace a skupiny osob či zdravotnických pracovníků, jejichž náplní je péče o seniory. Maximální velikost jedné skupiny je 20 osob.
Cíl kurzu
Absolventi se orientují v základních teoretických vědomostech a praktických dovednostech v oblasti rehabilitačních úkonů pro prevenci imobilizačního syndromu. Poznají nejdůležitější oblasti spolupráce s fyzioterapeuty a specifické potřeby klientů vybraných diagnóz - stav po totální endoprotéze kyčle nebo kolene. Nacvičí si poskytování produktivní a bezpečné asistence při změnách poloh, přesunech a lokomoci, s využitím dostupných pomůcek a s ohledem na prevenci následků přetěžování vlastního pohybového aparátu.
Časová náročnost kurzu
Jedná se o jednodenní prezenční kurz, který účastníkovi zabere zhruba 8 hodin.
Kurz je rozdělen do třech částí
- Teoretická část je zaměřena na stručný přehled rehabilitačního ošetřování jako celku.
- Praktická část využívá prostředků rehabilitačního ošetřování. Sem je zahrnut nácvik polohování, nácvik pasivních i aktivních pohybů, využití pomůcek k nácviku soběstačnosti - zejména chůze s berlemi. To vše s ohledem na prevenci následků přetěžování vlastního pohybového aparátu. Proto je zařazeno i cvičení pro vyrovnání svalové nerovnováhy, prevence bolestí pohybového aparátu a relaxace.
- Speciální část je cílena na problematiku pooperačního stavu - náhrady kyčelního nebo kolenního kloubu a specifika těchto diagnoz - péče o jizvu, základní cvičební jednotka při TEP kyčle či kolene, dechová cvičení - optimalizace dechových funkcí, chůze s berlemi v terénu, po schodech a režimová opatření jako prevence úrazů.
Podrobný obsah kurzu
Teoretická část
Léčebná rehabilitace
- Fyzioterapie
- Ergoterapie
Imobilita a její rizika
- Imobilizační syndrom
- Deformity pohybového systému
- Kontraktury svalů a šlach
Praktická část
Prostředky rehabilitačního ošetřování
- Polohování
- Pasivní pohyby
- Aktivní pohyby
- Vertikalizace – sed, stoj, chůze
- Pomůcky
- Nácvik soběstačnost
- Dechová gymnastika
Psychická a fyzická kondice (prevence bolestí)
Tato praktická část je zaměřena na samotné účastníky kurzu. Aby mohli vykonávat dobře svoji náročnou práci, je třeba, aby se udržovali v dobré fyzické a psychické kondici. Proto je zařazeno i cvičení pro vyrovnání svalové nerovnováhy, prevence bolestí pohybového aparátu a relaxace.
Speciální část
Fraktura femuru – osteosyntéza
- Teoretická část: etiologie a klasifikace zlomenin, klinický obraz, diagnostika, terapie
- Praktická část: polohování, cvičební jednotka při TEP kolene i kyčle, nácvik chůze (výběr berlí, chůze s odlehčením, s došlapem, chůze ze schodů a do schodů), péče o chodidlo, cvičení při plochonoží, prevence otoků, míčkování, dechová cvičení, režimová opatření
Nutné pomůcky
Na kurz si prosím přineste pohodlné oblečení k praktickému nácviku a podložku ke cvičení.
Ostatní
Maximální kapacita jednoho kurzu je 20 osob.